Modë

Orinda Huta kujton dasmën, tregon gabimin e Turit që prishi ‘magjinë’ e ceremonisë

Pasditen e sotme, nga studio e “Rudina”, ku ishte e ftuar, Orinda rrëfeu për risitë e programit “Jo vetëm modë” në Tv Klan, projektet e reja që ka në lidhje me muzikën, por ndau edhe disa emocione të parrëfyera më herët për dasmën e bujshme të vitit të kaluar.

Në Instagramin e Orindës mund të shikoni fotografi shumë të bukura, me stil, me ngjyra, moderne, me klas. Pjesa më e madhe e tyre janë të rastësishme, setet e vërteta janë më të rralla. Të rralla janë edhe fotot e dasmës dhe disa prej imazheve që kanë ngrirë emocionet e ditës së madhe, Orinda i ka shumë për zemër.


Duke u ndalur te fotografitë e dasmës, Orinda kujton shumë prej situatave që ndodhën gjatë asaj dite, madje edhe shumë kohë para saj. Gjatë gjithë vitit, siç rrëfeu moderatorja, kishte nisur vrapin nga liqeni për të qenë në formë, si edhe për ta përgatitur veten për momentin e altarit: “Gjatë vitit që prisja të bëhesha nuse, kisha nisur vrapin nga liqeni për të qenë në formë. Sa më shumë afrohej ai momenti, aq më shumë kisha një ndjesi “si do jetë ai momenti kur të shkoj drejt altarit?” Më dukej gjëja më spektakolare në jetë, mezi e prisja atë momentin e altarit, doja që edhe betimet të ishin të ndjera, të vërteta, të ishin tonat. Dhe ashtu ndodhi…” – kujton Orinda.
Por dasma, si dasmë. Megjithëse Orinda i kishte menduar të gjitha, i kishte organizuar të gjitha dhe të gjithë që të ishin aty në kohë, shqiptarët vijnë gjithmonë me vonesë… edhe dhëndri? Edhe ai…

Orinda ishte e fiksuar pas numrit 7. Ju e dini që dasma e tyre mban datën 27.07.2017. Edhe në altar, në orën 7.00 (19.00) donte të ishte. Por nuk ndodhi kështu për faj të Turit: “Siç e kemi ne shqiptarët, të gjithë vijmë me vonesë. Edhe dhëndri u vonua. Donte të vinte në kohë, por nuk erdhi dhe unë e kam pritur poshtë kalasë së Petrelës. Doja që gjithçka të ishte në vendin e duhur në orën 7 (unë e kisha fiksim 7-ën), por nuk erdhi, erdhi në 7 e 30” – rrëfen Orinda me të qeshur duke kujtuar momentin e saj më të bukur.

Megjithatë, as vonesa dhe as ceremonia nuk ndryshoi ndonjë gjë të madhe në jetën e Turit dhe Orindës, meqenëse ata kishin shumë vite që bashkëjetonin. Por moderatorja dhe këngëtarja është dhe do të mbetet një simpatizante e dasmës dhe ceremonisë: “Në fakt, nuk është se ka ndryshuar ndonjë gjë të madhe, por e them shpesh, aq sa më ka rënë rasti ta them: martesa është e bukur dhe dasma duhet bërë, është një etapë e jetës që duhet kapërcuer, hap pas hapi. Martesa duhet finalizuar… Këtë ua them edhe miqve të mi: bëjeni dasmën sepse do t’jua kujtojnë në një të ardhme…”

Për familjen, ah, edhe për këtë ka për të folur. Orinda dhe Turi duan një familje të madhe, me shumë fëmijë: “Ne të dy kemi dashur gjithmonë familje të madhe. Unë dua edhe një familje me vajza. i kam pasur pikë të dobët vajzat, por duke u shtuar djemtë në familjen tonë, u dashurova edhe me ta. Pjesë e betimit tonë ishte edhe “të kemi rroça-poçat tanë nëpër shtëpi”. Uroj që Zoti të na bekojë!”
Kujtimet, ato më të bukurat e ditës së lumtur të Turit dhe Orindës, do t’i shoqërojnë deri në fund të jetës. Edhe atëherë kur do t’ua rrëfejnë fëmijëve. Orinda, me shumë mundësi, nuk do ta harrojë faktin që e priti Turin plot 30 minuta poshtë kalasë së Petrelës, sepse ia “prishi” simbolin e 7-ës, por ç’rëndësi ka? Një hudhër duhet të ishte patjetër diku për të thyer perfeksionin…

 

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com